داروهایی برای درمان سرفه

سرفه یک پاسخ طبیعی به تحریک ریه‌ها و مجاری هواست و مواد مضر را از مجرای تنفسی بیرون می‌اندازد.

 

علل شایع سرفه شامل عفونت مجرای تنفسی (مثل برونشیت یا ذات‌الریه)،  التهاب مجاری هوایی به علت آسم یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد محرکه مثل دود سیگار است.

در بیشتر موارد سرفه یک واکنش مفید است که برای خروج خلط‌های زائد و مواد مضر که سیستم تنفس را تحریک می‌کند، به بدن کمک می‌کند، لذا جلوگیری از سرفه می‌تواند در واقع بهبودی را به تاخیر بیندازد. با وجود این، تکرار سرفه‌ها می‌تواند عذاب‌دهنده باشد و منجر به تحریک مجاری هوا ‌شود که در این صورت باید با مصرف دارو سرفه را تسکین داد. دو نوع داروی ضدسرفه متناسب با خلط‌دار یا خشک بودن سرفه وجود دارد.

 

سرفه‌های خلط‌دار

برای علاج سرفه‌های خلط‌دار در صورتی که درمان‌های معمولی خانگی موثر واقع نشوند و استفاده از بخور نتواند سرفه را تسکین دهد، موکولیتیک‌‌ها و اکسپکتورانت‌ها توصیه می‌شود. موکولیتیک‌ها یا خلط‌آورها چسبندگی خلط را کم می‌کنند و آنگاه آسان‌تر از طریق سرفه به بیرون دفع می‌شوند و اصولا از راه استنشاق استعمال می‌گردد. اما دلیل خاصی برای اثبات موثر بودن آنها وجود ندارد. اکسپکتورانت‌ها در بسیاری از داروهای بدون نسخه ضدسرفه و سرماخوردگی وجود دارد. گفته می‌شود که این داروها موجب تولید خلط می‌شوند اما اثر آنها هنوز مورد سوال است.

 

سرفه‌های خشک

در سرفه‌های خشک دفع خلط لازم نمی‌شود. داروهای ضدسرفه خشک برای متوقف کردن سرفه‌ها از طریق آرام کردن بخشی از مغز که به رفلکس سرفه موثر است تجویز می‌گردد. آنتی‌هیستامین‌ها را برای سرفه‌های ملایم به‌ویژه در کودکان تجویز می‌کنند. تمام ضدسرفه‌ها دارای اثر تسکینی بر مغز و سیستم عصبی هستند و در مجموع باعث خواب‌آلودگی و دیگر عوارض جانبی می‌شوند.

 

انتخاب داروی سرفه

برای مداوای سرفه داروهای بدون نسخه بسیاری وجود دارد. اکثر آنها شربت‌هایی هستند که به آنها عناصر فعال و مواد خوش‌طعم افزوده‌اند. خیلی از آنها دارای عناصر متفاوت هستند که گاهی تاثیرات متناقض هم دارند.

انتخاب داروی مناسب برای اصلاح سرفه به‌منظور جلوگیری از وخیم‌تر شدن ناراحتی، مهم است. به‌عنوان مثال استفاده از ضدسرفه برای سرفه‌های خلط‌دار ممکن است در رفع عفونت به شما کمک نکند و بهبودی را به تاخیر بیندازد. پس بهترین کار، انتخاب یک داروی مناسب با نوع سرفه است. افراد مبتلا به دیابت از محصولات بدون قند این داروها استفاده کنند. از آنجایی که مصرف داروهای بدون نسخه برای مداوای سرفه ممکن است، تشخیص بیماری را به تاخیر بیندازد، باید برای هر سرفه‌ای که بیش از چند روز طول بکشد یا سرفه‌ایی که با نشانه‌های دیگری، مثل تب یا وجود خون در خلط همراه باشد، به پزشک مراجعه کنید.

منبع: راهنمای دارویی و پزشکی